Výběru helmy by se měla věnovat stejná pozornost, jako výběru moto oblečení, bot nebo rukavic, možná i větší. Věděli jste, že helma je tak důležitá, že se na ní nezapomíná ani v zákoně? Ano, je povinností každého motorkáře jezdit s helmou řádně upevněnou na hlavě.
Rozlišujeme několik různých druhů přileb. Určitě si všimnete, že helma na sportbike vypadá úplně jinak, než motokrosová helma. Jasně, u sportbike jde o rychlost a váhu a tomu je přizpůsoben tvar, u krosových helem máte navíc kšilt a prodlouženou ochranu brady. Navíc máte na výběr z několika voleb:
je vhodná pro všechny jezdce, kteří si chtějí užívat komfortu a klidu i při vysokých rychlostech. Tato moto helma je vhodná především na cestovní a silniční motocykly, primárně je ovšem určena na závodní okruh. Disponuje obvykle vysoce komfortním polstrováním, takže moto helma je pohodlná i po řadě hodin jízdy. Kryje celou hlavu, včetně brady a očí.
Na rozdíl od integrální moto helmy, otevřená moto helma nedisponuje ochranou brady. Jen stěží si asi dokážete představit jezdce na rychlé silniční motorce s otevřenou helmou. Tento druh přileb je určen pro jiný druh koncových zákazníků, kteří obvykle nejezdí tak vysokými rychlostmi.
má vůči klasické „integrálce“ jednu nespornou přednost, kterou je lehkost nasazování přilby. Jednoduše vyklopíte přední část helmy, nasadíte si ji na hlavu a opět uzavřete. Tento druh je velice vhodný pro jezdce, kteří nosí brýle.
je lehčí, než moto helma určená pro běžný silniční provoz. Zároveň však disponuje vysokou ochranou hlavy, především se můžete spolehnout na ochranu brady.
Určitě ale typ helmy není jediný aspekt, který zvážit, před pořízením byste se měli ptát i na další otázky jako
Pokud jste nováček ve světě moto, pak nejdražší helma se spoustou funkcí nemusí být to pravé pro vás. Nejdříve si musíte zvyknout na svou motorku a rozhodnout se, co pro vás znamená, jestli se stane vaším koníčkem, nebo způsobem dopravy do práce atd. Helmy Bell Qualifier jsou jedny z nejoblíbenějších začátečnických helem a mají skvělý poměr výkon vs. kvalita.
Pokud se jízda na motorce stane Vaším každodenním způsobem dopravy, možná více oceníte kvalitnější a pohodlnější helmu, než v případě, že máte motocykl pouze pro zábavu a na víkendové vyjížďky.
Spousta motorkářů se postupem času připojí k různým skupinám a pokud jste to zatím neudělali, je možné, že do budoucna si jízdu mezi přáteli oblíbíte. Ve skupině je důležitá komunikace a vy budete chtít přilbu, kam můžete připojit komunikační opatření. Například helmy Nolan, X-Lite a Grex jsou už z výrobny připravené pro komunikátory N-Com, pokud tyto interkomy připojíte na helmu, nijak nenarušíte její aerodynamiku.
Nejenom váha helmy, ale i posazení na hlavě je důležité, pokud přilba skvěle sedí, tak se váha rozloží rovnoměrně kolem hlavy, pokud je těžiště jinde, může se zdát, že je helma těžší a zatížen bude i krk.
Z čeho je helma vyrobená bude ovlivňovat různé faktory jako je váha, pohodlí, ale i bezpečnost. Nejčastější materiály jsou polykarbonát, laminátový kompozit a kompozit z karbonového vlákna. Například v italském Nolanu vylepšily své polykarbonátové helmy přidáním Lexanu a stal se z nich tak pevný výrobek, že ho při testech neprostřelí ani kulka. Podívejte se na testovací video.
Dnešní helmy nabízejí různé technologické vychytávky jako ochrana proti slunci, helmy Bell jsou vybaveny samozatmavovacím plexi, které přinese ještě více bezpečí a pohodlí na cestách, redukce vzduchu, příprava a komunikátory, kterou mají helmy Nolan, X-Lite a Grex. Ventilační systémy, otevírání hledí, systém proti zamlžení Pinlock, způsob upínání pod bradou, který se už dnes netýká pouze D-kroužků, značka Nolan přináší bezpečný a pohodlný upínací systém MicroLock, který je na milimetry přesný a další zlepšováky nejen pohodlí, ale hlavně požitku z jízdy.
Zůstaňte sami sebou. Na trhu je tolik dostupných barevných kombinací, že si určitě vyberete takový design, který se bude líbit Vám a který bude vyhovovat vašim potřebám a perfektně doplní celkový vzhled vás a vaší motorky.
Všechny přilby používané na veřejných komunikacích i v závodním prostředí musí mít homologaci. Na českých silnicích platí evropská homologace ECE22-05. Tento kód bývá uveden na nálepce v zadní části spolu s velikostí a hmotností přilby, a povinně musí být na štítku, přišitém na řemínku. Písmeno a číslice v kruhu jsou označením země, ve které byla helma homologována. Na štítku naleznete číselné označení homologačního protokolu, které začíná v případě ECE22-05 číslicemi 05. Spolu s těmito číslicemi je v označení i písmeno J nebo P. Tato písmena označují typ helmy: J = JET (otevřená helma), P = PROTECT (integrální helma). Zde opět zaujímají helmy značky Nolan, které mívají i dvojitou P/J homologací lze je používat jako otevřené i integrální helmy.
Správně nasazená přilba může hrát důležitou roli při dopravní nehodě. Prvním krokem při hledání motocyklové helmy je určení velikosti hlavy. Tu změříte jednoduše pomocí krejčovského metru, pak už jenom zbývá dané míry porovnat s velikostní tabulkou daného výrobce. Ano, každý výrobce má svou tabulku a to, že Vám u jednoho padne helma velikosti M neznamená, že u ostatních budete mít "M" také.
Při výběru velikosti nezapomínejte jen na obvod hlavy, ale také na tvar. Stejná velikost může sednout jednomu jezdci skvěle a na druhém bude volně plandat a bude nepohodlná, tvar hlavy je stejně důležitý jako velikost. Někteří výrobci už berou v potaz i tento faktor a tak vyrábějí skořepiny helem ve třech různých tvarech.
Jezdci na těchto strojích většinou preferují výklopné helmy, které umožní zvednout pouze hledí, aniž by bylo nutné sundat celou helmu.
Jezdcům tohoto stylu stačí otevřená helma, pohodlná, ve které si užijí výhled svěží vzduch.
Tito jezdci si užijí svou jízdu v otevřené helmě, která jim poskytne nejenom potřebnou ochranu, ale i trochu té nostalgie
Zde je integrální helma s veškerou dostupnou ochranou jasnou volbou.
Cena je s největší pravděpodobností jedna z prvních věcí, po které se budete poohlížet, zvláště pokud jste začátečník. Většinou se odráží v použitých materiálech a počtu prvků.
Aby měl člověk jistotu, že neudělá chybu, je dobré vsadit na ověřenou značku. Příkladem takové značky jsou helmy BELL. Za svoje peníze tak člověk dostane to nejlepší, co je možné v obchodě nebo na internetu sehnat. Mottem značky BELL je už od jejího vzniku v roce 1954 nejvyšší možná míra bezpečnosti a kvalita zpracování. Když chceš mít na hlavě to nejlepší, pak máš jasnou volbu – BELL. Další obrovskou výhodou je možnost vybavení většiny modelů samozatmavovacím hledím, které se samo zabarví podle intenzity slunečního záření. Už nikdy neřešíš žádnou sluneční clonu.
Pokud ale nechceš do helmy investovat tolik peněz je potřeba hledat ve segmentu „kvality za málo peněz“. Přesně takovým představitelem jsou pak Cyber moto helmy.
Na výběr máš za všech kategorií, velikostí a barevných variant. Dalšími důležitými faktory pro výběr jsou i použité materiály. Moto helma Cyber jsou vyrobeny jak z termoplastu, tak i kompozitních materiálů. Vnitřní polstrování pak z antialergických a antimikrobiálních textilií, které navíc umí rychle odvést vlhkost směrem ke skořepině a ventilací se pak dostane ven z helmy. Jejím představitelem je např.integrální moto helma Cyber. Někdo zase raději volí otevřenou helmu s její výklopnou částí přední čelisti, je to otevřená moto helma Cyber a výklopná moto helma Cyber. Za „málo peněz“ tedy dostaneš velmi dobře vybavenou helmu, která zároveň splňuje veškeré bezpečnostní homologace.