Jak a podle čeho vybrat vhodné moto oblečení na motorku

Správné moto oblečení přednostně zajistí bezpečnost i dostatek pohodlí pro maximální komfort a požitek z jízdy. 

Výběr začíná u Vašich preferencí

  1. Kde budete jezdit?
Na silnici oceníte kožené i textilní oděvy
Do terénu zvolte raději textilní variantu
 

Kožené oblečení

Oproti textilu jsou oděvy z kůže odolnější a pevnější, skvěle přiléhají k tělu, takže nedochází k posunu chráničů.
Údržba: Neperte, čistěte vlažnou vodou a houbičkou, nepoužívejte vysokotlaké čističe. Používejte pouze výrobky určené na ošetřování kůže (doporučujeme balzám na kůži).  Vlhkou kůži nezavěšujte, aby nedošlo k vyvěšení. Kůži sušte pouze volně rozloženou, nikdy ne na slunci či za pomoci jiných zdrojů tepla. Kůže je přírodní produkt a může vykazovat některé barevné nebo povrchové nedokonalosti. Ty nemohou být předmětem reklamace. Některá kůže může barvit materiály/předměty, které přijdou do přímého kontaktu s barvenou kůží během několika počátečních použitích. Po vyschnutí je vhodné kůži namazat.
 

Textilní oblečení

Jsou ideální volbou pro jízdu v terénu nebo při střídání teplého a chladného počasí, oproti kůži jsou daleko pohodlnější, skvěle odvádí pot i odvětrávají. Můžete vybírat ze širší nabídky, více střihů, barev, materiálů i doplňků.
Údržba: Vzhledem k použitým materiálům by údržba měla být velice šetrná… Nepoužívat aviváž. Bunda, podšívka – ruční praní při teplotě max. 30°. Nebělit, nesušit v sušičce. Chemicky nečistit. Nežehlit. Životnost bundy a protektorů závisí na frekvenci používání.
 

Chrániče / protektory

Slouží k ochraně kloubů a citlivých míst, neodrazí náraz, ale rozloží ho na větší plochu těla a tím ho ztlumí. Odolnost protektorů předepisují Evropské normy (EN 1621). Chrániče se dělí do dvou úrovní – 1 a 2 (přičemž úroveň 2 poskytuje vyšší míru ochrany).
 
 
2. Správná velikost
 

Pokud oblečení nesedí správně, je možné, že v případě pádu se chrániče posunou, nebo otočí. Věřte si, že chrániče správně sedí na svých místech a že Vás v ohybech kloubů nic netlačí.

 

3. Kalhoty a bunda nebo kombinéza

Kombinéza – výhody a nevýhody

Kombinéza je pevně spojená bunda se spodním dílem, je bezpečnější volbou, protože v případě pádu se od sebe oba dva díly neposunou. Tím, že se oblečení nepohne, je větší pravděpodobnost, že chrániče zůstanou na svém místě a také zůstává chráněna oblast břicha a zad. Poskytuje lepší podmínky při jízdě v dešti nebo chladnějším počasí. Kombinéza musí vždy skvěle padnout a musíte se v ní cítit pohodlně v různých pozicích, mějte dostatečně volné ruce.

 

Kalhoty a bunda – výhody a nevýhody
Dvoudílnou soupravu můžete výborně kombinovat, vyberete různé materiály a jednotlivé díly můžete různě dokupovat nebo odkládat, většinou jsou v moderním designu a jsou vhodné i do společnosti. Bunda by měla být dostatečně dlouhá, aby Vám nefoukalo na záda.

4. Jízdy za určitých podmínek

Jízda za horkého počasí

Pro horké dny je ideální volbou oblečení, bundy s odvětrávacími plochami. Na výběr jsou i různé inteligentní materiály s chladivým efektem.

Jízda v dešti
Lehký déšť zvládnete i v koženém outfitu. Pro delší pobyt v deštivém počasí je vhodnější volbou textilní oblečení, které je voděodolné i větru vzdorné. 
Žádné oblečení není 100% nepromokavé, dnešní kousky jsou však vybaveny voděodolnou membránou s různou propustností vody i par, takže zajistí odvětrávání. Na výběr jsou různé stupně, dle Vaší potřeby

Jízda v chladném počasí
V dnešní době existuje spousta termo materiálů a hřejivých vrstev, které jsou vhodným doplňkem pod moto oblečení.

 

5. Uložení a údržba moto oblečení

Skladování:
- Výrobky skladujte na suchém a odvětraném místě
- Uchovejte v dostatečné vzdálenosti od přímých tepelných zdrojů
- Před uskladněním zkontrolujte funkčnost oblečení (zipy, suché zipy, švy atd.)

 

6. Kevlarové rifle

Rifle jsou fenoménem doby. Lehký poddajný materiál, který dobře větrá, pilot v něm vypadá dost civilně, když sesedne a je nucen jít po městě, a zároveň dostatečně cool, k čemuž nahrává moderní doba návratu ke klasice. Analogie dobových vaťáků a tesilových kalhot našich zeměpisných šířek se vrací k uvolněnému stylu zlatých roků. Džínové rifle se staly symbolem návratu mladé rebelie šedesátých a sedmdesátých let. Móda se vrací a dnes prakticky všechny firmy vyrábí motorkářské odolné rifle. 
Ne všechny firmy ovšem vyrábí rifle z odolného materiálu. Jak je zřejmé z výše uvedené tabulky, bavlněná džínovina má slabou odolnost proti prodření. Je vhodná na nošení do práce, nikoliv však pro jízdu na motorce. Rifle bývají samozřejmě vyztuženy kevlarovými panely. Obvykle na bocích, zadku a na kolenou. Svrchní materiál ale často zůstává bavlněný a jakýkoliv i drobnější pád má potom často za následek totální destrukci celých kalhot. Někteří výrobci ubezpečují zákazníky, že jejich džínovina je s vyšší gramáží. Odolnost bavlněné tkaniny i tak zůstává nízká.

Ani tady se ale vývoj nezastavil. Již se dají snadno koupit rifle, které jakkoliv se drží designu klasického denimu, jsou ušity z mnohem lepších materiálů. Například Klim dnes vyrábí rifle ušité z cordurového denimu. Revit jde o kousek dále – jeho denim je mix cordury, coolmaxu a bavlny. A třeba Rokker jde u svého modelu Revolution ještě dál – jeho denim je kompletně vyroben z Dynatecu a navíc s laminovanou voděodolnou membránou. A kalhoty stále vypadají úplně jako rifle.

Jsou firmy, které se nezastaví a chtějí nabídnout to nejlepší. Rifle začínají šít už i z Dyneemy. Italské textilky už produkují Dyneema denim a začínají se objevovat první vlaštovky z tohoto skvělého materiálu.